TRT’DEN KÜSKÜNLERE

TRT, “Siyasiler” ya da “Asilzadeler” adında bir dizi yayınlıyor. Hoş bir çok Amerikan filminde bu tema işlenmiştir ama, zamanınız olursa ve eğer bitmemişse yine de izleyin. Benim izlediğim bölümde başkan adayı şöyle diyordu : “Bana ters düşmek çıkarlarınızı bozabilir. Sizlere çok daha uzun vadeli ve kazançlı şeyler sunabilirim. Bana karşı olursanız ve ben kazanırsam bu yaptığınızı asla unutmam”.

Bugün bu dizi üstüne yazmayı düşünmüştüm. Ama tam, “Bana karşı olursanız ve ben kazanırsam bu yaptığınızı asla unutmam” cümlesini bitirmiştim ki, gözüm, yanımdaki gazetedeki yazıya ilişti: “Başbakan küskün 46 ANAP milletvekiline yemek ve bir mektup verdi”. TRT’deki bu dizi kafamdan silindi gitti.

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu beyler. Yoksa bütün gümbürtünüz, Devlet Konukevi’nde Başbakan’dan bir akşam yemeği yemek, üstüne Özal’ın bir mektupla “HAYIR DUASI”nı almak için miydi? Kargalar bile güler buna. Ama herhalde seçmenleriniz yerin dibine girer. Ve ilk fırsatta geçerler karşınıza sorarlar :

“Bir yemek, bir teşekküre, bir de “Allah sizden razı olsun” diye Başbakan mektubu için ilkelerden, doğrulardan, Anayasanın çiğnenmesinden, vatan millet çıkarından vazgeçilir mi? “Kendi çıkarımız için değil, vatan-millet çıkarı için seçim yasasına karşıyız” diyen size ANAP’lı 46 milletvekili değil miydiniz? Şimdi tam tersi davrandığınıza göre “Kendi çıkarlarınız, milletin çıkarlarının önüne geçtiği için mi, davanızdan vazgeçtiniz?”

“Anayasa’nın 93. maddesinde üyelerin beşte birinin yazılı istemi üzerine TBMM Başkanı, TBMM’yi toplantıya çağırır. Karaduman, bunu yapmayarak Anayasa’yı çiğnedi” diyen siz 46 ANAP milletvekili “Anayasa’nın çiğnenmesine nasıl göz yumdunuz? Susarak siz de bu büyük suça katılmış olmuyor musunuz?” diye sormazlar mı? Seçmenleriniz, ananız, babanız, çocuklarınız, karınız sorarlar elbet. Ama ne demişler “Önce can, sonra canan”.